Świat potrzebuje czułości!❤ Studia i rodzina czy to w ogóle da się pogodzić? My mówimy tak! Pod warunkiem, że w uczelniane mury wpuścimy odrobinę ciepła! Abstrakcja, a może nie? Sami zobaczcie!
Jeżeli łączysz rodzicielstwo ze studiowaniem, masz prawo do:
Indywidualnej organizacji studiów.
IOS to przyznawana na jeden semestr forma pomocy, polegająca na specjalnym trybie organizacji zajęć. Pozwala na:
- indywidualne ustalenie sposobów realizacji uczenia się, czyli m.in.: na wybór grupy ćwiczeniowej, ustalenie terminów zajęć kontaktowych, nieobecność na niektórych zajęciach, czy wcześniejsze z nich wychodzenie.
- indywidualne ustalenia dotyczące egzaminów i zaliczeń z danych przedmiotów.
W gronie osób, które mogą ubiegać się o IOS są studenci - rodzice oraz studentki w ciąży.
Urlopu dziekańskiego, czyli semestralnej bądź rocznej przerwy w studiowaniu.
O „dziekankę”, student może starać się w przypadku wyjątkowych okoliczności życiowych, czyli np. z powodu ciąży, bądź narodzin dziecka.
By uzyskać zgodę na „urlop od studiowania”, należy właściwie uzasadnić wniosek o jego udzielenie. To jakie obowiązki musi jeszcze spełnić student określone są w regulaminie konkretnej uczelni.
Wsparcia finansowego ze strony uczelni.
Formy wsparcia oferowane przez polskie uczelnie to:
- stypendium socjalne,
- stypendium rektora ,
- stypendium dla osób niepełnosprawnych,
- zapomoga,
- kredyt studencki.
Stypendium socjalne, stypendium rektora, stypendium dla osób niepełnosprawnych i zapomoga to formy bezzwrotnego wsparcia. Środki na ich wypłatę uczelnie otrzymują co miesiąc z budżetu państwa, na podstawie planu określonego na początku każdego roku kalendarzowego.
Stypendia można otrzymać na semestr lub na rok akademicki. Wypłacane są co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy.
Jeżeli chodzi o kredyt studencki, ten jest przyznawany na preferencyjnych warunkach i można go otrzymać niezależnie od innych świadczeń stypendialnych. Wniosek składa się tylko raz, a środki są przyznawane przez cały okres studiowania. O wysokości otrzymywanego wsparcia decyduje student.
Szczegółowe informacje o systemie świadczeń dla studentów można znaleźć m.in.: na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.
na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Poszczególne uczelnie oferują ponad to różne, inne formy wsparcia dla studentów, którzy łączą naukę z rodzicielstwem. O szczegóły zapytajcie w dziekanatach.