Kampania społeczna "Sprawcy"

„Sprawcy” to tytuł nowego spotu społecznego, który ma przeciwdziałać zachowaniom przemocowym występującym na co dzień w różnych środowiskach, od miejsca pracy po rodzinę. Emisja spotu w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Sztuka Łączenia rozpoczęła kampanię.

Klip video pt. „Sprawcy” został zaprezentowany w mediach społecznościowych stowarzyszenia, na Facebooku, Instagramie oraz Youtubie. Występujące w krótkim filmie postacie mówią o swoich przemocowych zachowaniach, które na pozór wydają się banalnymi, zwykłymi historiami. Właśnie takich powszechnie spotykanych sytuacji, które są społecznie usprawiedliwiane, a de facto są zachowaniami przemocowymi dotyka najnowsza kampania społeczna Stowarzyszenia Sztuka Łączenia. – Sprawcą przemocy może być każdy z nas i często sobie tego nie uświadamiamy. Swoją agresję lubimy usprawiedliwiać. Robią to rodzice szarpiący dzieci, szefowie krzyczący na pracowników, uczestnicy forów internetowych obrażający innych swoimi wpisami. Chcemy zwrócić uwagę na to, że są to zachowania związane z przemocą – mówi Aleksandra Niemczyk, autorka i pomysłodawczyni klipu.  

Stworzenie i realizację kampanii wsparł Świętokrzyski Urząd Marszałkowski. - Przemoc ma różne oblicza, także te codzienne, pojawia się w pozornie niewinnych sytuacjach. Dlatego sprawcą przemocy może być każdy z nas, chyba, że wybierze inaczej i powstrzyma swoje emocje. Taki też jest cel tej kampanii, aby zacząć zmieniać świat na lepszy, od swojego zachowania – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.   

- Przemoc brzmi groźnie, brzmi poważnie i brzmi obco, bo przecież ja nie stosuję przemocy i Ty też nie, ale...czy na pewno? Obejrzyj i odpowiedz sobie na pytanie: czy to mogłabyś być Ty, czy to mógłbyś być Ty? – czytamy w opisie spotu zaprezentowanego przez stowarzyszenie.

W kolejnych dniach kampanii w Internecie pojawią się grafiki przygotowane przez Tomka Purskiego, których przesłanie będzie dotyczyć  konsekwencji przemocy oraz krótkie formy filmowe, w których specjaliści z Ośrodka Korekcyjno-Edukacyjnego dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie opowiedzą o tym, jakie skutki niosą ze sobą zachowania przemocowe, a twórcy kampanii zaproszą wszystkich odbiorców do promocji spotów filmowych. – Wystarczy, aby każdy komu leży na sercu zmniejszenie ilości zachowań agresywnych udostępnił treści w mediach społecznosciowych z użyciem hasztagu #sprawcy. Mam nadzieję, że doprowadzi to do autorefleksji u wielu osób – dodaje Aleksandra Niemczyk.

Spot pt. „Sprawcy” można zobaczyć w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Sztuka Łaczenia, na: Facebooku, Instagramie oraz Youtube. Występują w nim m.in. aktorzy kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego. Kampania realizowana jest w Internecie, ze szczególnym uwzględnieniem województwa świętokrzyskiego. „Jeżeli wykorzystujesz to, że jesteś silniejszy, aby ranić- jesteś sprawcą przemocy. Jeżeli nie reagujesz, to po cichu zgadzasz się na przemoc” – mówi na zakończenia spotu kilkuletnia dziewczynka. Warto wziąć sobie do serca te słowa.

Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Świętokrzyskiego w 2021 r.

 

 

Scenariusz, reżyseria:                Aleksandra Niemczyk

Zdjęcia:                                    Marian Wąchała

Montaż, korekcja barwna:           Łukasz Sawicki

Dźwięk:                                    Wojciech Niebelski

Postprodukcja dźwięku:              Przemysław Gorlas

Kierownik planu:                        Marta Pruchniewicz

Charakteryzacja:                        Kamila Kowalczyk

Fotosy:                                     Mateusz Wolski Fotografia

Wystąpili:                                  Antosia Niemczyk, Matylda Pruchniewicz, Ania Antoniewicz, Joanna Kasperek, Andrzej Zbigniewsson Plata, Wojciech Niemczyk

Produkcja:                                Stowarzyszenie Sztuka Łączenia

 

Linki do spotu w mediach społecznościowych:

https://www.youtube.com/watch?v=UJJo4DHXfok

https://fb.watch/9t3yaWK19q/

https://www.instagram.com/tv/CWn_xwOgmDX/?utm_source=ig_web_copy_link   

Image
Image
© 2018 JoomShaper, All Right Reserved